Praktyczne porady dla ludzi uczących się języka

Choć jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że znajomość języka obcego jest czymś wybitnym i przeznaczonym dla wybranych umysłów humanistycznych, przy obecnej globalizacji świata stała się absolutnym standardem. Nie jest już zaskakujące, że ktoś zna jeden język obcy – nie robi też wrażenia znajomość dwóch. Co więcej, umiejętność posługiwania się nimi jest coś bardzo pożądanym na rynku pracy. Nie zwlekajmy więc i, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, nauczmy się jakiegoś. Poniższe wskazówki mogą nam w tym pomóc.

Wskazówki – co robić, by szybko się nauczyć?

Ilu jest ludzi, tyle jest też metod nauki języka obcego. Ważne jest wybrać tę odpowiednią dla nas samych i korzystać z niej na tyle, na ile nam ona pozwala. Aby w naszym procesie nauki być szybkim i skutecznym:

  • Sięgnijmy po wydawane przez WSiP podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/wsip) – stworzą one właściwą bazę i szkielet pod dalszą naukę bardziej skomplikowanych rzeczy. Pozwolą nam na nauczenie się absolutnych podstaw, w szczególności tych związanych z gramatyką i strukturą zdań, które nie są zlepkiem losowych wyrazów. Dopiero po opanowaniu tego możemy zająć się nauką słownictwa (nawet w mocno wyizolowany sposób).
  • Oglądajmy filmy i seriale – choć te mogą wydawać się rozrywką (i takową rzeczywiście są), są też w stanie być nieocenioną pomocą. Nauczą nas tego, jak rzeczywiście używa się danego języka i jakie zwroty są praktycznie używane. Po co bowiem uczyć się idiomów i wyrażeń, których tak właściwie nigdy nie wykorzystamy? Filmy i seriale oglądajmy koniecznie z dubbingiem i napisami w języku, którego się uczymy (na początku możemy sięgnąć po polskie napisy).
  • Powtarzajmy, powtarzajmy i jeszcze raz powtarzajmy – kluczem do zapamiętywania jest regularne i częste powtarzanie. Pomogą nam w nim tradycyjne fiszki, ale też nowoczesne (i, nota bene, świetnie działające) aplikacje mobilne i komputerowe. Możemy powtarzać codziennie przed snem, albo w trakcie dnia – ważne, abyśmy to robili.
  • Ćwiczmy w praktyce – jeśli mamy możliwość, porozmawiajmy z osobą znającą język, którego się uczymy w tymże języku. Nawet łamaną jego wersją. Nauczymy się wykorzystywać zdania i słówka w praktyce, co z kolei przełoży się na lepsze wyniki i większą motywację.

Podsumowanie

Nauka języka obcego nie jest taka straszna, jak mogłoby się wydawać. Wszystko zależy tutaj od właściwego podejścia, ale też od sięgania po właściwe środki ułatwiające ją. Nie poddawajmy się, bądźmy zmotywowani i miejmy w tym wszystkim cel, a z pewnością szybko nauczymy się mówić po obcemu.

Edukacja zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com